Nastavenie HTTP servera proxy

Ak užívatelia nie sú pripojení k internetu priamo, ale prostredníctvom servera proxy, je potrebné mať zadané ešte ďalšie nastavenie, aby bolo možné túto komunikáciu uskutočniť.

Konfigurace proxy v ABRA Gen je možné provést dvojím způsobem:

  • globálně - nastavuje se a čte se z nexus.cfg a platí pro všechny počítače
  • lokálně - zadává se dialogem pro nastavení proxy, který lze vyvolat na různých místech v ABRA Gen před komunikací se serverem. Toto nastavení je pak individuální pro každý počítač.

Obojí lze v dané síťové instalaci kombinovat, např. pro případ, že skupina uživatelů je připojena přes proxy určitým způsobem a jiná skupina jiným.

Vzhled dialogu pro nastavení proxy se může drobně lišit, v závislosti na tom, v jakém místě systému proxy nastavujete:

  • první typ - vyskytuje se při aktualizace kurzovního lístku v agendě Kurzovní lístek (viz funkce Z internetu), aktualizace systémových tisk. sestav či aktualizace exportů a načtení údajů z portálu ARES případně z Veřejné databáze v agendě Adresář firem. Zde buď vyberete volbu Centrální nastavení, nebo zvolíte Individuální a zadáte příslušné parametry platné pro vás počítač:

    Príklad nastavenia proxy pri aktualizácii systémových zostáv

    V některých místech je vyvolání takového dialogu podmíněno nastavením a musí se povolit. Např. Adresář firem/Nastavení/Při importu z veřejných databází firem umožnit nastavení.

  • druhý typ - vyskytuje se např. při zpracování dokumentů funkcí Zpracovat v agendě Dokumenty, pokud se v parametrech ovladače dané kategorie dokumentu nastavuje, že se má Použít proxy, a pokud je toto nastaveno). Zde pokud chcete použít centrální parametry z nexus.cfg, můžete tak učinit pomocí funkčního tlačítka Centrální nastavení:

    Príklad nastavenia parametrov kategórie dokumentov Intrastat

Zadané nastavenie si pamätá užívateľa a stanicu. Údaje môžete prípadne vyplniť aj individuálne.

Popis vyššie spomenutých parametrov, ktoré sa týkajú nastavenia servera proxy (napr. parameter AllowUseIndividualProxy na povolenie individuálnej konfigurácie, alebo IP adresa servera proxy, port, na ktorom beží server proxy atď.) nájdete v kapitole Konfiguračný súbor Nexus.cfg - oddiely a parametre.