Inventúry skladu
Tato kapitola obsahuje informace, které budete potřebovat k provedení inventur skladu (tj. jak inventuru provést, jak zadat výsledky atd.).

Ve výukovém videu si řekneme, co je cílem skladové evidence a k čemu jsou a k čemu nejsou určené inventární protokoly:

K inventarizaci skladů slouží agendy Hlavné inventárne protokoly a Čiastkové inventárne protokoly. V nich se evidují protokoly, pomocí nichž se inventury provádí:
- Hlavné inventárne protokoly (HIP)
- Čiastkové inventárne protokoly (DIP)
Hlavní inventární protokol (HIP) je záznam o procesu inventury, tj. jaký skladový sortiment z jakého skladu je či byl inventarizován, kdy a kým, jakým typem inventury (blokační, neblokační k datu, ..., viz dále) a s jakými výsledky. Ku každému HIPu sa vystavujú podriadené Čiastkové inventárne protokoly (DIP), do ktorých užívatelia vykonávajúci inventúru obstarávajú zber dát. Každý DIP sa vždy viaže k jednému HIP, nemôže existovať samostatne. Naopak, k jednému HIPu môže existovať viacero DIPov. Každý DIP obsahuje položky inventarizované daným DIPom a môže byť pridelený konkrétnemu pracovníkovi, ktorý za neho nesie zodpovednosť, čím je možné pohodlne rozdeliť inventarizovaný sortiment na čiastkové časti, medzi viacero pracovníkov atď. Pritom existuje viacero možností, ako inventarizované položky pridávať (napr. len na HIPe s tým, že do DIPu bude možné vybrať len časť z nich, alebo naopak na DIPoch, viď ďalej). Výsledky z DIPov sa sústreďujú na nadriadenom HIPe. Vlastní ukončování inventury je možné provádět buď za celý hlavní protokol (ukončení HIP), nebo parciálně za vybrané položky (uzavírání řádků HIP).
V případě inventur polohovaných skladů dojde k ukončení inventury ve smyslu vygenerování dokladů INP/INM až v okamžiku ukončení HIP, při uzavírání řádků se generují pouze polohovací doklady.
Tento způsob provádění inventur má řadu výhod:

-
Možnost inventarizace menších částí skladu
V praxi, v provozech s velkým obratem zboží je prakticky neúnosné zastavit kvůli inventuře expedici z celého skladu. Preto je zvyčajne inventúra vykonávaná po častiach, teda napríklad zinventarizujú sa len vrtáky (alebo tovar konkrétnej značky, tovar v konkrétnom umiestnení...), tým sa obmedzí len predaj tohto úzkeho sortimentu do doby, kedy je táto parciálna inventúra dokončená. Protokoly toto umožňují - lze inventarizovat sklad po částech postupně několika protokoly (položky nezařazené v protokolu nijak blokovány nejsou), lze ukončovat inventuru jen za část skladového sortimentu z daného protokolu (klidně ihned, jakmile je daná část sortimentu zinventarizována), čímž se minimalizuje doba blokování inventarizovaných položek a prodej může z větší části běžet bez narušení.
-
Možnost "neblokování" inventarizovaného sortimentu
Inventura pomocí protokolů umožňuje volitelně i režim, kdy nejsou zcela zablokovány ani položky inventarizované. Je to dáno zvoleným typem inventury, viz dále. V rámci takého režimu potom expedícia tohto tovaru v priebehu zberu dát nie je blokovaná vôbec, prípadne len na dobu nevyhnutne nutnú na ukončenie inventúry a vystavenie inventárnych dokladov. Na inventarizovaných položkách je len znemožnené realizovať príjmy a prevody resp. prevody medzi pozíciami. Tento režim samozrejme vyžaduje prevádzkovú kázeň. Vzhledem k probíhající inventuře a současné expedici je nutno s inventarizovaným zbožím zacházet tak, aby to nenarušilo správnost výsledků inventury - např. při odběru ze skladu jej nahradit vytištěnou informací o odebrání zboží z daného místa, kterou pak pracovník inventarizačního týmu bude považovat za existující kus (takzvaným zástupným inventárním lístkem).
-
Variabilita zadávání výsledků inventury
K dispozici je více různých metod zadávání výsledků. Inventúra pomocou protokolov umožňuje zadávanie výsledkov (na hlavnom, prípadne na čiastkových protokoloch) ako absolútne, tak aj prírastkovo. K identifikaci zboží je možné používat čtečky (nasnímání/zadání kódu EAN, sériového čísla, šarže, kódu zboží, případně jeho názvu). V případě nejednoznačnosti identifikace systém nabídne seznam vyhovujících karet k výběru.
-
Inventura sériových čísel a šarží
Inventura pomocí protokolů umožňuje k položkám inventárního protokolu rovnou zadávat také sériová čísla/šarže. Uzavření inventury pak vygeneruje patřičné korekční pohyby sér. čísel/šarží v případě, že existuje nesoulad reálného stavu s evidenčním stavem.
-
Inventarizace v různých jednotkách
Při inventuře pomocí protokolů je možné zadávat zjištěná množství v různých skladových jednotkách.
-
Uľahčenie inventarizácie viacerými pracovníkmi
Množinu inventarizovaných položek je možné rozdělit mezi několik pracovníků, pro každého vytvořit samostatný dílčí inventární protokol a do každého dílčího inventárního protokolu zařadit jen položky, které bude inventarizovat příslušný pracovník.
-
Zachované doklady o výsledcích inventury
K dispozícii sú potom kedykoľvek dohľadateľné, prehľadné výsledky inventúr. Protokoly zůstávají v systému trvale uložené a po uzavření neměnné, s pevnou vazbou na hlavní protokol a hlavně na osobu provádějícího, a tudíž je možné v budoucnu kdykoli dohledat, jak byla která část skladu/sortimentu fyzicky inventarizována.

Ve výukovém videu si řekneme, jaké jsou výhody a nevýhody inventur pomocí protokolů:
Kromě inventur prováděných pomocí protokolů existuje ještě "rychlá předávací inventura" neboli zrcadlo. Viac viď Zrkadlá - všeobecne.
V minulosti se k provádění inventur skladů v systému ABRA Gen používaly agendy Inventúra resp. Pozičná inventúra. Jelikož způsob provádění inventur, který tyto agendy nabízely, byl uspokojivý jen pro firmy s menším skladem, ale firmám s většími sklady či nepřetržitým provozem nedostačoval, byl do systému ABRA Gen zaveden nový způsob provádění inventur (pomocí agend Hlavní inventární protokoly a Dílčí inventární protokoly), který původní systém v řadě ohledů značně vylepšil. Podrobnosti naleznete níže v sekci Inventura pomocí protokolů. Funkcionalita obsažená v původních agendách je v současné době novými agendami zcela pokryta a původní agendy proto byly ze systému odstraněny.

Inventury se liší podle toho, jaký sklad se inventarizuje. Podle toho se i liší inventarizované položky a doklady, které v rámci inventury vzniknou:
-
Nepolohovaný sklad => inventarizované položky jsou skladové karty.
Pokud byl zjištěn rozdíl mezi skutečným a evidenčním množstvím skladových karet resp. šarží/sériových čísel, vzniknou doklady Inventárne manká (INM)/Inventárne prebytky (INP). -
Polohovaný sklad => inventarizované položky jsou skladové pozice (resp. obsah skladové pozice).
Pokud byl zjištěn rozdíl mezi skutečným obsahem pozice a evidencí, vzniknou rozdílové polohovací doklady Vyskladnenie z pozícií (VPZ)/Naskladnenie do pozícií (NPZ). Pokud byl navíc zjištěn rozdíl mezi celkovým skutečným a evidenčním množstvím skladových karet resp. šarží/sériových čísel, vzniknou ještě doklady Inventárne manká (INM)/Inventárne prebytky (INP).Důrazně nedoporučujeme v případě polohovaných skladů jednu pozici evidovat ve více dílčích inventárních protokolech, protože to následně může zkreslovat výsledky inventury.
Dále se inventury liší podle toho, jaký typ inventury byl zvolen, tj. jakým způsobem se budou inventarizované položky blokovat:
- Blokačná
- Neblokační
- Neblokačná priebežná

Ve výukovém videu si řekneme bližší informace k inventarizovaným položkám a typům inventur:
Pro každý typ inventury je definováno tzv. Rozhodné datum inventury, což je datum, k němuž se načtou stavy skladu a ke kterému budou nakonec vytvořeny doklady na vyrovnání případných inventárních rozdílů. Aký dátum to bude, závisí od typu inventúry. Platí:
A) Inventúra nepolohovaného skladu:
- Blokačná
- Hneď ako je zahájená inventúra podľa HIPu, do ktorého je skladová karta vložená, karta sa zablokuje a nie je na ňu možné vykonávať žiadne ďalšie skladové pohyby.
-
Rozhodné datum inventury se bere z hlavičky HIPu, po zahájení inventury jej není možné měnit. K tomuto dátumu vzniknú doklady INM/INP.
- Neblokačná k dátumu
- Rozhodné datum inventury se bere z hlavičky HIPu, po zahájení inventury jej není možné měnit. K tomuto dátumu vzniknú doklady INM/INP.
- Jakmile je zahájena inventura dle HIPu, do něhož je skladová karta vložena, karta se zablokuje a to k rozhodnému datu inventury, tj. není možné na ní provádět žádné pohyby před rozhodným datem inventury.
-
Skladový pohyb na danú kartu teda vzniknúť môže, ale dátum takého pohybu musí byť rovný alebo vyšší, ako je rozhodný dátum inventúry. Po uložení dokladu s takým pohybom systém ponúkne možnosť vytlačiť tzv. Zástupný inventárny lístok, ktorý bude uložený na dané miesto skladu a bude inventarizujúceho pracovníka informovať, že po rozhodnom dátume, ku ktorému má načítaný očakávaný stav inventarizovanej položky, bol s danou inventarizovanou položkou uskutočnený nejaký pohyb, ktorý nemá byť zahrnutý do inventúry. Tisk se může nabízet buď automaticky po uložení takového dokladu (v závislosti na nastavení parametru Tisknout potvrzení o odebrání inventarizovaného zboží), nebo jej lze vyvolat i dodatečně. Viac viď Tlač inventárnych lístkov.
Nech rozhodný dátum inventúry je 1.1. Na skladové kartě nechť má být k tomuto datu 10 ks. Inventúra je neblokačná, teda je možné uskutočniť pohyb s kartou. Např. nákupčí vystaví k 2.1. skladovou příjemku a přijme danou kartu na sklad v počtu 5 ks. K PR vytlačí zástupný lístok, ktorým označí tovar, ktorý bol počas priebehu danej inventúry naskladnený. Inventarizující pracovník, který pak nalezne ve skladu např. celkem 13 ks tohoto zboží a 5 ks z toho bude označeno lístečkem, bude vědět, že se celkem nejedná o 3 ks přebytku (oproti očekávanému stavu 10 ks), ale naopak, že 2 ks chybí (protože těch 5 ks nemůže započítávat).
- Neblokačná priebežná
- Rozhodný dátum inventúry je dátum vloženia každej konkrétnej skladovej karty do inventúry. To znamená, že vznikne minimálně tolik dokladů INM/INP, kolik bylo použito těchto datumů.
- Inventúra povoľuje vykonávanie skladových pohybov kariet, ktoré sú zaradené do zahájenej inventúry.
- Dátum takých pohybov musí byť rovný alebo vyšší, ako je rozhodný dátum inventúry. Skladový pohyb ku dňu inventúry alebo neskôr teda vzniknúť môže, je však potrebné vytlačiť Zástupný inventárny lístok ako v predchádzajúcom prípade.
- Hneď ako je skladová karta vložená do inventúry, nie je možné na nej vykonať pohyb pred dátumom vloženia skladovej karty do inventúry.
- Skladový pohyb ku dňu inventúry alebo neskôr vzniknúť môže, je však potrebné vytlačiť lístoček pre označenie.
Všechny tři typy inventury mají následující společné vlastnosti:
- Nie je nutné, aby užívateľ zaradil do inventúry celý sklad. Inventúra sa teda bude vykonávať vždy len nad vybranými skladovými kartami, ktoré budú do inventúry vložené.
- Skladové pohyby s kartami, ktoré nebudú zaradené do inventúry, nebudú nijako blokované, aj keď budú z inventarizovaného skladu. Či budú blokované skladové karty do inventúry zaradené, závisí na zvolenom type inventúry.
- Ak užívateľ založí novú skladovú kartu až po spustení inventúry, nebude táto kara inventarizovaná, pokiaľ ju užívateľ do inventúry nevloží sám.
B) Inventúra polohovaného skladu:
- Blokačná
- Jakmile je zahájena inventura dle HIPu, do něhož je vložena určitá skladová pozice, pozice se zablokuje a není na ní možné provádět žádné další pohyby polohovacích dokladů.
- Rozhodné datum inventury se bere z hlavičky HIPu, po zahájení inventury jej není možné měnit. K tomuto datu vzniknou doklady VPZ/NPZ a INM/INP.
- Neblokačná k dátumu
- Rozhodné datum inventury se bere z hlavičky HIPu, po zahájení inventury jej není možné měnit. K tomuto datu vzniknou doklady VPZ/NPZ a INM/INP.
- Jakmile je zahájena inventura dle HIPu, do něhož je pozice vložena, pozice se zablokuje a to k rozhodnému datu inventury, tj. není možné na ní provádět žádné polohovací pohyby před rozhodným datem inventury.
Blokace na polohovaných skladech se ve všech případech týká pouze polohování, tj. v závislosti na typu inventury je po dobu jejího provádění omezeno vytváření dokladů VPZ/NPZ z/do inventarizovaných pozic. Tvorba samotných skladových dokladů (příjemky, dodací listy...) není inventurou polohovaného skladu nijak dotčena.
Dílčí karty zablokované inventurou jsou v seznamu karet zobrazovaném na různých místech v systému ABRA Gen graficky odlišeny (kurzívou nebo přeškrtnutím, podle toho, zda se jedná o neblokační nebo blokační inventuru. Viz dílčí karty - záložka Seznam. V rámci objektového/datového modelu se jedná o příznak StoreSubCards.InventoryStatus: 0 = není inventura, 1 = blokační inventura, 2 = neblokační inventura (k datu nebo průběžná).

V dalším textu jsou popsány následující kroky:

Nejdříve je třeba založit Hlavní inventární protokol (HIP) a vybrat soubor zboží, který má být inventarizován. HIP sa zakladá pomocou Sprievodcu vytvorením hlavného inventárneho protokolu, ktorý pomôže založiť správne nachystaný HIP. Pomocou tohto sprievodcu zadáte hlavičkové údaje pre vytvorenie nového HIPu (rad, obdobie, dátum vystavenia HIP, ...), inventarizovaný sklad (tzn. z akého skladu budú inventarizované skl. karty) a Typ inventúry. Dále vyberete inventarizované položky, které si přejete inventarizovat, a to buď rovnou v rámci průvodce, nebo později.
K vytvořenému HIPu si každý člen inventarizačního týmu (nebo jiná odpovědná osoba, záleží na organizaci vaší práce) založí jednotlivé dílčí inventární protokoly (DIPy) (funkcí Nový v agendě DIPů). Pro každého člena inv. týmu může být založeno libovolné množství takovýchto protokolů, např. pro pořádek odděleně podle značek výrobků, umístění zboží ve skladu apod. DIPy môžu byť založené buď ešte pred zahájením inventúry, alebo aj potom. Inventarizované položky na DIP je možné pridať hneď ešte pred zahájením inventúry alebo až neskôr pri inventúre (aby bolo možné skl. karty pridať i neskôr, musia byť na protokoloch HIP/DIP správne nastavené zodpovedajúce príznaky, ktoré toto umožňujú, viď ďalej Možnosti pridávania inventarizovaných položiek).
Možnosti pridávania inventarizovaných položiek:
Existuje viacero možností, ako pridávať inventarizované položky (tzn. skladové karty (v prípade nepolohovaného skladu) alebo skladovej pozície (v prípade polohovaného skladu)):
-
len na HIPe s tým, že do následných DIPov bude možné vybrať len časť z nich - Ak nie je na HIPe začiarknuté Povoliť pridávanie nových inventarizovaných položiek na čiastkových inventárnych protokoloch.
Využijete vtedy, ak je vopred presne dané, čo má kto inventarizovať a nechcete, aby do toho inventarizujúci pracovníci zasahovali. Potom bude možné pridať inventarizované položky len priamo do HIPu s tým, že typicky ich pridáte rovno v rámci Sprievodcu vytvorením hlavného inventárneho protokolu. Avšak môžete ich pridať i neskôr (funkciou Pridať v lište navigátora záložky Skladové karty HIPu resp. funkciou Pridať v lište navigátora záložky Pozície HIPu).
Do následných DIPov bude v tomto prípade možné pridať len tie inventarizované položky, ktoré sú na HIPe. Přičemž platí, že není-li v hlavičce DIPu zatrženo Povoleno přidávat skladové karty, bude moci přidávat inventarizované položky na DIP jen ten uživatel, který daný DIP vytvořil (viz položka Vytvořil v Seznamu DIPů). Ostatní uživatelé (samozřejmě jen ti, kteří mají přístupové právo Opravovat řádky DIPu) je budou moci na DIP přidat jen tehdy, je-li v hlavičce DIPu zatrženo Povoleno přidávat skladové karty (v případě nepolohovaného skladu), resp. Povoleno přidávat pozice (v případě polohovaného skladu).
-
alebo voľne len na DIPoch s tým, že sa do HIPov budú automaticky priebežne prenášať - Ak je na HIPe začiarknuté Povoliť pridávanie nových inventarizovaných položiek na čiastkových inventárnych protokoloch.
Využijete vtedy, pokiaľ pracovník pri inventúre postupuje tak, že zinventarizuje to, čo v danom mieste (napr. v danom regáli) nájde a dopredu nie je známe, o aký sortiment či aké sklad. pozície ide - teda bude pridávať inventarizované položky až do DIPu podľa potreby (funkciou Pridať v lište navigátora záložky Skladové karty HIPu resp. funkciou Pridať v lište navigátora záložky Pozície).
Pro přidávání inventarizovaných položek je možné využít také funkci Hledat.
Do následných DIPov bude v tomto prípade možné pridať všetky inventarizované položky bez ohľadu na to, či už sú alebo nie sú na HIPe. (Pokiaľ tam nie sú, tak sa po pridaní na DIP automaticky pridajú i na HIP). Přičemž opět platí, že není-li v hlavičce DIPu zatrženo Povoleno přidávat skladové karty, bude moci přidávat inventarizované položky na DIP jen ten uživatel, který daný DIP vytvořil (viz položka Vytvořil v Seznamu DIPů). Ostatní uživatelé (samozřejmě jen ti, kteří mají přístupové právo Opravovat řádky DIPu) je budou moci na DIP přidat jen tehdy, je-li v hlavičce DIPu zatrženo Povoleno přidávat skladové karty (v případě nepolohovaného skladu), resp. Povoleno přidávat pozice (v případě polohovaného skladu).
- kombinácia oboch
Inventarizovanú položku (tzn. skl. kartu resp. skl. pozíciu) nie je možné pridať:
-
ak by jej pridaním mohlo dôjsť k duplicitnej inventúre tej istej položky. Viď ošetrenie duplicitnej inventúry rovnakej inventarizovanej položky.
-
ak sa pridáva skl. pozícia, ktorá je obsiahnutá v nerealizovanom polohovacom doklade, viď Polohovacie doklady - proces vystavenia a vykonania.
-
pokud se přidávaná skladová karta nachází na dokladu, na kterém je použit inventarizovaný sklad, a zároveň se tento doklad se nachází v procesním stavu V přípravě a zároveň byla při zahajování inventury zatržena volba Kontrolovat existenci skladových dokladů ve stavu "V přípravě" při zahájení inventury. V takovém případě nehraje roli Rozhodné datum inventury.
Inventuru je možné zahájit buď automaticky rovnou při vytváření HIPu (je-li v průvodci vytvořením HIPu zatrženo Automaticky zahájit inventuru), nebo kdykoliv později (funkcí Zahájit) a nejdříve si v klidu připravit protokoly. Jako datum zahájení inventury je v obou případech nastaveno aktuální systémové datum. Zahájením inventúry:
- u inventury nepolohovaného skladu se spočítají stavy skladových karet zařazených v HIPu na inventarizovaném skladu k rozhodnému datu (stavy se čerpají z obsahu položky Počet na dílčích skladových kartách v okamžiku zahájení inventury, případné pohyby mezi zpětně zadaným rozhodným datem v minulosti a aktuálním stavem se odpočítají) a dle typu inventury se dané skladové karty příslušným způsobem zablokují.
-
u inventury polohovaného skladu se spočítají obsahy skladových pozic zařazených v HIPu k rozhodnému datu a dle typu inventury se dané sklad. pozice příslušným způsobem zablokují.
Při vytváření HIP je možné zadat rozhodné datum inventury nacházející se v minulosti. Stavy se čerpají z obsahu položky Počet na dílčích skladových kartách v okamžiku zahájení inventury, případné pohyby mezi zpětně zadaným rozhodným datem v minulosti a aktuálním stavem se odpočítají. Skladové pohyby v intervalu mezi rozhodným datem a datem zahájení inventury nejsou důvodem, který by zahájení inventury bránil.
Po zahájení inventúry je možné zadávať výsledky inventúry, tzn. nájdené stavy, viď ďalej Zber dát. Do té doby je možné zadávat pouze inventarizované položky:
- u inventury nepolohovaného skladu skladové karty (funkcí Přidat v liště navigátoru záložky Skladové karty HIPu), totéž na DIPu
- u inventury polohovaného skladu skladové pozice funkcí Přidat v liště navigátoru záložky Pozice HIPu (s každou vloženou pozicí se do HIPu automaticky vloží i celý její obsah), na DIPu je možné zadávat pozice i jejich obsah
Sériová čísla a šarže je možné zadávat až po zahájení inventury. Pokud je na hlavičce DIPu zatržena volba Předvyplňovat ke skladovým kartám nenulové šarže/sér. čísla, předvyplní se seznam automaticky.
Inventúru nie je možné zahájiť:
-
pokud by jejím zahájením mohlo dojít k duplicitní inventuře téže položky (skladové karty nebo pozice). Viď ošetrenie duplicitnej inventúry rovnakej inventarizovanej položky.
-
pokud obsahuje skl. pozici, která je obsažena v neprovedeném polohovacím dokladu s datem spadajícím před rozhodné datum inventury, viz Polohovací doklady - proces vystavení a provedení.
-
pokud se množství na dílčích skladových kartách neshoduje s množstvím na pozicích (zpravidla proto, že některé skladové doklady dosud nebyly polohovány) a v průvodci vytvořením HIP je zatržena volba Kontrolovat rozdíly počtů na dílčích skladových kartách vůči pozicím.
-
pokud je při zahajování HIP nalezen řádek skladového dokladu obsahující inventarizovaný sklad a skladovou kartu, ke které existuje skladový pohyb ve stavu V přípravě a při zakládání hlavního protokolu byla zatržena volba Kontrolovat existenci skladových dokladů ve stavu "V přípravě" při zahájení inventury. V takovém případě nehraje roli Rozhodné datum inventury.
-
pokud je do inventury zařazena skladová karta, ke které dosud na inventarizovaném skladu neexistuje dílčí karta, a parametr Zadávání místa na dílčích kartách je nastaven na hodnotu Zadávat povinně.
Ošetrenie duplicitnej inventúry rovnakej inventarizovanej položky:
Platí, že jedna a tatáž inventarizovaná položka (skladová karta v případě nepolohovaného skladu nebo skladová pozice v případě polohovaného skladu) nesmí být inventarizována současně ve více HIPech na témže skladu.
Napríklad:
- Do zahájeného HIPu resp. jeho DIPu nelze přidat skl. kartu resp. skl. pozici, pokud je tato obsažena v již zahájeném, ale dosud neukončeném HIPu na témže skladu a inventura dané skl. položky v tomto HIPu zatím stále probíhá (tj. jedná se o neuzavřený řádek na záložce Skladové karty resp. neuzavřený řádek na záložce Pozice).
- Nejde zahájit inventuru HIPu, pokud obsahuje inventarizovanou položku (skladovou kartu nebo pozici), která je obsažena v jiném již zahájeném, ale dosud neukončeném HIPu na tentýž sklad a inventura dané skl. položky v tomto HIPu zatím stále probíhá
Všechna místa, kde by mohlo k duplicitní inventuře dojít, jsou adekvátně ošetřena - aplikace ABRA Gen zabrání vzniku chybového stavu a zobrazí okno s informací, co se stalo (inventura nebyla zahájena, duplicitní položky se nevložily do protokolu apod.) doplněnou o seznam duplicitních položek.
Duplicitou se rozumí zařazení jedné položky do několika souběžně probíhajících inventur určitého skladu, tedy do několika různých HIPů. V rámci jednoho HIPu je možné zařadit položku do několika různých dílčích inventur (DIPů). Toto je stav, kterému systém nebrání, protože se může jednat o žádoucí chování. Jednu položku může inventarizovat několik pracovníků, každý z nich dohledá část zásob a zjištěná množství se sečtou (v rámci jedné inventury).

Po zahájení inventúry, viď vyššie možnosti (v agende HIPov), môžu jednotliví pracovníci priebežne do "svojich" DIPov zaznamenávať nájdené stavy zistené v nimi pridelenej časti skladu/sortimentu. Podporovaná je i práca s čítačkami. Tzn. sprístupnia sa položky:
- pri inventúre nepolohovaného skladu: v záložke Skladové karty DIPu položka Zistený počet v zozname inventarizovaných skl. kariet resp. položka Zistený počet v zozname Šarží/sér. čísel, pokiaľ je inventarizovaná sklad. karta triedy so šaržami/sériovými číslami
- pri inventúre polohovaného skladu: v záložke Pozície DIPu položka Zistený počet v obsahu inventarizovanej skladovej pozície resp. položka Zistený počet v zozname Šarží/sér. čísel, pokiaľ je inventarizovaná sklad. karta triedy so šaržami/sériovými číslami
Pokud nepoužíváte čtečky a nazadáváte zjištěné stavy přímo do systému, můžete využít dodávané tiskové sestavy, které naleznete v agendě Čiastkové inventárne protokoly (DIP). Odporúčaný postup:
- V agendě Čiastkové inventárne protokoly (DIP) vytisknete sestavu nazvanou "Formulář dílčího inventárního protokolu - vyplnění zjištěných počtů", která místo evidenčních stavů obsahuje prázdné kolonky.
- Pracovník provádějící inventuru do těchto kolonek vepíše (tužkou) skutečně nalezené počty.
- Nad stejným protokolem a stejnou sestavou skladových karet vytisknete sestavu nazvanou "Formulář dílčího inventárního protokolu".
-
V dílčím inventárním protokolu použijete funkci Předvyplnit zjištěný počet, která u všech položek předvyplní sloupec Zjištěný počet evidenčním počtem. (Variantně můžete využít také možnost Předvyplňovat zjištěný počet podle počtu evidovaného na skladě ve vlastnostech dílčího inventárního protokolu.)
Před použitím funkce Předvyplnit zjištěný počet je nutné do DIP přidat všechny inventarizované pozice, skladové karty a případně i šarže/sériová čísla těchto karet. Funkce do inventury nepřidává žádné položky, pouze u již přidaných položek doplňuje obsah sloupce Zjištěný počet.
- Obsah obou vytištěných sestav vizuálně porovnáte. Pokud u některých položek zjistíte rozdíly (mezi evidenčním počtem a počtem zaznamenaným v tištěné sestavě získané od inventarizačního pracovníka), příslušnou hodnotu ve sloupci Zjištěný počet upravíte podle skutečnosti.
- Postup zopakujete pro všechny Čiastkové inventárne protokoly.
Nasbírané údaje zadávané do DIPů se automaticky promítají do nadřízeného HIPu. Na HIPe nie sú k dispozícii na editáciu, všetko je zadávané cez DIPy.
Ak pracovník narazí na tovar, ktorý má byť inventarizovaný, ale nemá ho v protokole DIP, môže ho do svojho DIPu pridať (ak je táto možnosť povolená, viď vyššie Možnosti pridávania inventarizovaných položiek), čo sa automaticky prejaví i v protokole hlavnom. V čiastkovom protokole môže byť jeden tovar uvedený aj viackrát, podľa toho, ako bolo napr. nasnímané čítačkou.
V prípade, že bude načítaný rovnaký tovar ako na predchádzajúcej položke, dôjde k sčítaniu, v inom prípade k založeniu nového riadka.
Inventarizované položky, ktoré neboli doteraz zaradené do žiadneho DIPu, ale do HIPu boli zaradené omylom (napr. nie sú a ani nemajú byť v inventarizovanej časti skladu), je možné vrátiť "do prevádzky" (funkciou Vymazať v lište navigátora záložky Skladové karty HIPu) ešte pred ukončením inventúry. (Karta bola do HIPu zaradená omylom alebo sa predpokladalo, že sa v danej časti skladu vyskytuje, ale nie je tomu tak, a teda ju nikto z pracovníkov do žiadneho z DIPov zatiaľ nepridal, príp. ak boli zoznamy skl. kariet na DIPoch pripravené vopred, bola vymazaná i z DIPu a pod.)
Pokud je inventarizace přiděleného sortimentu či příslušné části skladu hotova, pak se DIP uzavře. Uzavretím sa nájdené stavy automaticky prenesú do HIPu.

Od verze ABRA Gen 19.1 je možné při inventurách pomocí protokolů zadávat zjištěné počty v alternativních skladových jednotkách (pokud jsou ve vlastnostech skladové karty definovány). K případnému přepočtu na hlavní skladovou jednotku dochází automaticky. Konkrétní chování se liší v závislosti na tom, zda provádíme inventuru nepolohovaného nebo polohovaného skladu a také na tom, zda jsou inventarizovány skladové karty třídy jednoduchá nebo se šaržemi/sér. čísly.
Nepolohovaný sklad | |||
---|---|---|---|
Trieda karty | HIP - Skladové karty | HIP - Šarže/sér. číslo | DIP (sběr dat) |
Jednoduchá |
1 skladová karta = 1 řádek Počet je uveden v hlavní skladové jednotce. |
- |
1 skladová karta = n řádek (pro různé jednotky) Počty jsou zadávány ve skutečných jednotkách, ve kterých jsou položky ve fázi sběru dat nalezeny. |
Se šaržemi/sér. čísly |
1 skladová karta = 1 řádek Počet je uveden v hlavní skladové jednotce. |
1 šarže/sér. číslo = 1 řádek Počet je uveden v hlavní skladové jednotce. Rozlišení podle jednotek se provádí jen na úrovni DIP (při sběru dat). |
1 šarže/sér. číslo = n řádek (pro různé jednotky) Počty jsou zadávány ve skutečných jednotkách, ve kterých jsou položky ve fázi sběru dat nalezeny. |
Polohovaný sklad | |||
---|---|---|---|
Trieda karty | HIP - Obsahy skladových pozic (skladové karty) | HIP - Šarže/sér. číslo | DIP (sběr dat) |
Jednoduchá |
1 skladová karta = n řádek (pro různé jednotky) Počty jsou uváděny ve skutečných jednotkách, ve kterých byly do jednotlivých pozic naskladněny. |
- |
1 skladová karta = n řádek (pro různé jednotky) Počty jsou zadávány ve skutečných jednotkách, ve kterých jsou položky ve fázi sběru dat nalezeny. |
Se šaržemi/sér. čísly |
1 skladová karta = 1 řádek Počet je uveden v hlavní skladové jednotce. Jedná se o kumulaci počtů na jednotlivých šaržích/sér. číslech, s případným přepočtem z alternativních jednotek. |
1 šarže/sér. číslo = n řádek (pro různé jednotky) Počet je uveden ve skutečných jednotkách, ve kterých byly jednotlivé šarže/sér. čísla do příslušné pozice naskladněny. |
1 šarže/sér. číslo = n řádek (pro různé jednotky) Počty jsou zadávány ve skutečných jednotkách, ve kterých jsou položky ve fázi sběru dat nalezeny. |

Vlastné ukončenie inventúry je možné vykonávať buď naraz za celý hlavný protokol (kompletné ukončenie) alebo parciálne za vybrané inventarizované položky (riadky) HIPu.
Aby mohl být celý HIP ukončen, musí mít uzavřeny všechny řádky. Aby mohol byť riadok HIPu s inventarizovanou položkou uzavretý, musia byť uzavreté všetky podriadené DIPy, na ktorých sa daná inventarizovaná položka vyskytuje. Stav uzavretia určuje, do akej miery je ešte možné vykonávať úpravy výsledkov inventúry.
Ukončování inventury sestává z několika kroků, které mají následující význam:

Krok znamená: "Byl dokončen sběr dat týkající se inventarizovaných položek (tj. skladových karet nebo obsahu skladových pozic) obsažených v daném DIPu ".
Najprv je teda potrebné uzavrieť všetky DIPy, ktoré inventarizujú danú položku. Tzn. DIPy, které obsahují danou inventarizovanou položku, tj. skladovou kartu (v případě nepolohovaného skladu) nebo skladovou pozici (v případě polohovaného skladu). V okamihu uzavretia DIPu sa prenesú zadané výsledky inventúry (zistené počty) do nadriadeného HIPu. Uzavretý DIP už nebude možné opravovať. Avšak v prípade potreby je k dispozícii možnosť uzavretia DIPu zrušiť (pokiaľ to je ešte možné).
Možnosti, ako uzavrieť DIP:
- na záložke Zoznam DIPu funkciou Uzavrieť
Také DIPy budú označené ako uzavreté (viď príznak Uzavretý na záložke Zoznam DIPov)
Možnosti, ako zrušiť uzavrenie DIPu:
- na záložke Zoznam DIPu funkciou Otvoriť
Nie je možné vykonať, pokiaľ sú riadky s inventarizovanými položkami obsiahnutými v danom DIPe už uzavreté na nadradenom HIPe (viď príznak Uzavretý na záložke Skladové karty, resp. príznak Uzavretý na záložke Pozície). Bolo by potrebné ich uzavrenie najprv zrušiť, viď ďalej.

Krok znamená: "Byla ukončena inventura dané inventarizované položky." Jeden řádek = jedna inventarizovaná položka (skladová karta nebo skladová pozice). Skladová karta resp. skladová pozice se odblokuje a je možné s ní opět pracovat. Dle potřeby se vygenerují příslušné doklady na zjištěné rozdíly. Viď ďalej.
Uzavřít řádek HIPu s danou položkou je možné až po uzavření všech DIPů obsahujících danou inventarizovanou položku.
Možnosti, ako uzavrieť riadok HIPu:
- na záložke Skladové karty funkciou Uzavrieť všetky riadky resp. Uzavrieť označené riadky resp. podobnými funkciami na záložke Pozície HIPu
- na záložke Zoznam HIPu v rámci funkcie Ukončenie inventúry - ponúkne uzavrenie všetkých neuzavretých riadkov
Takové položky HIPu budou označeny jako uzavřené (viz příznak Uzavřen na záložce Skladové karty, resp. příznak Uzavřen na záložce Pozice).
Dle potřeby se vygenerují příslušné doklady na zjištěné rozdíly. Samotným uzavřením řádků (tj. pokud se nejedná o automatické uzavření řádku HIPu až v rámci ukončení celého HIPu (funkcí Ukončení inventury)) se generují následující doklady:
- U inventury nepolohovaného skladu - doklady INM/INP. (Pokud byl zjištěn rozdíl mezi skutečným a evidenčním množstvím skladových karet resp. šarží/sériových čísel.). Datum vygenerovaných dokladů odpovídá Rozhodnému datu inventury.
- U inventury polohovaného skladu - jen rozdílové polohovací doklady VPZ/NPZ. (Pokud byl zjištěn rozdíl mezi skutečným obsahem pozice a evidencí.)
U inventury polohovaného skladu se doklady INM/INP generují až v rámci ukončení celého HIPu (funkcí Ukončení inventury).
Uzavrením riadka sa inventarizovaná položka odblokuje pre použitie v skladových dokladoch (blokovanie viď vyššie v popise Typu inventúry). Následne už ale nebude možné na rovnakom HIPe (a podradených DIPoch) takú položku inventarizovať. V HIP i DIP bude taký riadok už needitovateľný a nebude ani možné danú uzavretú inventarizovanú položku do rovnakej inventúry pridať druhýkrát.
Pokud je mezi uzavíranými řádky nějaký, který ještě nebyl zařazen do žádného DIPu, pak bude systém aktuální stav takových inventarizovaných položek automaticky považovat za nulový (předpokládá se, že pokud zatím nebyla v žádném DIPu a uzavírá se, pak zřejmě nebyla daná skl. karta při inventuře nalezena resp. nebylo nic nalezeno v dané pozici). Tzn. vznikne inventárne manko (INM), pohyby šarží/sér. čísel resp. polohovací doklad Vyskladnenie z pozícií (VPZ). Teda podobne, ako keby položka bola v DIPe a užívateľ zadal nulové zistené počty (tzn. pokiaľ ide o nepolohovaný sklad, tak ako keby zadal nulový Zistený počet na záložke Skladové karty, a pokiaľ ide o polohovaný sklad, tak ako keby zadal nulový Zistený počet pri všetkých skl. kartách zadaných v Obsahu pozície na DIPe alebo ako keby Obsah pozície ponechal prázdny).
Možnosti, ako zrušiť uzavrenie riadka HIPu:
- na záložke Skladové karty HIPu funkciou Zrušiť uzavrenie všetkých riadkov resp. Zrušiť uzavrenie označených riadkov resp. podobnými funkciami na záložke Pozície HIPu
Zruší sa príznak uzavrenia riadkov a ďalej sa vymažú doklady, ktoré vznikli pri uzavrení riadkov, viď vyššie.

Krok znamená: "Byla ukončena celá inventura". Dle potřeby se vygenerují příslušné doklady na zjištěné rozdíly. Viď ďalej.
Celý HIP je možno ukončit teprve, pokud jsou všechny řádky HIPu uzavřeny. (Samozrejme, ako bolo spomenuté vyššie, obe akcie je možné vykonať naraz, tzn. ak vyvoláte ukončenie HIPu a ak nie sú všetky riadky uzavreté, systém ponúkne, že vykoná rovno aj ich uzavrenie.)
Možnosti, ako ukončiť HIP:
- na záložke Zoznam HIPu funkciou Ukončenie inventúry
Takové HIPy budou označeny jako ukončené (viz příznak Ukončen na záložce Seznam HIPů).
Dle potřeby se vygenerují příslušné doklady na zjištěné rozdíly:
-
U inventury polohovaného skladu - doklady INM/INP. (Pouze v případě, že byl zjištěn nesoulad mezi celkovým evidenčním a skutečným množstvím některých skladových karet (případně množstvím šarží/sériových čísel), nikoli pouze v jejich umístění do skladových pozic.)
Pokud celkové množství všech inventarizovaných skladových karet souhlasí (pouze byly při inventuře nalezeny na jiných pozicích), při ukončování inventury se žádné doklady typu Inventárne manká ani Inventárne prebytky nevygenerují, protože žádné manko ani přebytek nebyly při inventuře zjištěny.
-
Pokud se v rámci ukončení HIPu rovnou i uzavírají dosud neuzavřené řádky HIPu, pak se dogenerují i ty doklady, které byly uvedeny výše v popisu Uzavření řádků HIPu.
Mohou nastat případy, kdy při uzavření Hlavního inventárního protokolu nastane konflikt. Například je Rozhodné datum inventury menší, než datum poslední skladové uzávěrky.
V takovém případě je o tom uživatel informován oknem s chybou, viz obrázek níže.
Případ situace, kdy datum poslední uzávěrky skladu je novější než vytvářený doklad INM, který se vytváří k Rozhodnému datu inventury.
Řešením je nejprve zrušit zahájení inventury, následně zrušit problematickou uzávěrku a poté opět zahájit inventuru.
Možnosti, ako zrušiť ukončenie HIPu:
- na záložke Zoznam HIPu funkciou Zrušenie ukončenia
Zruší se příznak ukončení HIPu a pokud se jedná o inventuru polohovaného skladu, pak se vymažou doklady INM/INP (jelikož tyto vznikají až při ukončení HIPu, viz výše, tudíž zrušením ukončení se zase vymažou).
Tisk vygenerovaných dokladů
Na závěr se zobrazí informační hlášení, zda se inventuru podařilo úspěšně ukončit, včetně možnosti tisku inventárních dokladů (pokud byly při ukončování inventury nějaké vygenerovány). Pokud se vygeneruje několik dokladů stejného typu (například několik dokladů typu inventární manko nebo inventární přebytek při provádění neblokační průběžné inventury), vytisknou se všechny doklady tohoto typu hromadně v rámci jedné tiskové sestavy.
Ukázky dialogových oken s nabídkou tisku vygenerovaných inventárních dokladů při ukončení HIPu.
Vygenerované inventární doklady je možné vytisknout také kdykoli později z příslušných agend.

Pokud potřebujete provést opravu inventury, pak můžete provedené akce ukončení/uzavření postupně "stornovat", jak bylo řečeno výše. Tj. na HIPu zrušit ukončení, poté na řádcích HIPu zrušit uzavření, pak zrušit uzavření DIPu a poté na něm provést požadovanou opravu či vystavit jiný DIP. Pri tomto stornovaní akciou ukončenia/uzavrenia sa odmažú doklady na inventárne rozdiely INM/INP resp. VPZ/NPZ, ktoré pri danej akcii vznikli. Po oprave a zopakovaní procesu uzavrenia/ukončenia sa znova vygenerujú.
Druhou možnosťou je, že opravíte rovno vytvorený INM/INP resp. VPZ/NPZ. Opravy dokladov vygenerovaných inventúrou sú obmedzené, napr. nie je možné na nich pridávať či mazať skladové karty. Pre opravy počtu platí:
- inventúra nepolohovaného skladu: Ak je HIP ukončený, tak na dokladoch INM/INP vygenerovaných uzavrením riadkov počty nie je možné opravovať. Ak zrušíte ukončenie HIPu, tak bude možné počet opraviť. Ak počet opravíte, vznikne automaticky korekčný DIP, ktorý túto spätnú opravu podchycuje.
-
v prípade inventúry polohovaného skladu: Ak je HIP ukončený, tak na dokladoch INM/INP vygenerovaných ukončením HIPu počty nie je možné opravovať. Doklady VZP/NPZ sú realizované a opravovať ich nie je možné vôbec. Ak zrušíte ukončenie HIPu, tak sa doklady INM/INP vymažú (viď vyššie).

Ve výukovém videu si uvedeme příklad inventury skladu s jednoduchými skladovými kartami:

Ve výukovém videu si uvedeme příklad inventury skladu se skladovými kartami se šaržemi a sériovými čísly:

Používání procesního řízení na skladových dokladech se týká zejména inventur nepolohovaných skladů. Polohovaný sklad odvozuje pohyby od skladových pozic, a tedy od polohovacích dokladů (naskladnění do pozic a vyskladnění z pozic). Tyto doklady již mají určitou obdobu procesních stavů – mohou být neprovedeny nebo provedeny. Inventura na polohovaném skladu tedy není významně ovlivněna procesním stavem skladových dokladů, protože tyto se přímo do stavu na pozicích nepromítají.
Z hlediska inventury se na jednotlivé systémové procesní stavy nahlíží následovně:
- Plánováno – doklad (množství na jeho řádcích) nemá na inventuru vliv.
- V přípravě – příjmový doklad obsahuje množství, které ještě nebylo přijato, množství na výdejovém ještě nebylo vydáno, doklad V přípravě nemá tedy na inventuru vliv. Indikuje ale, že ke skladovým pohybům na dokladu uvedeným v budoucnu dojde. Proto byla přidána možnost kontroly existence takových dokladů k rozhodnému datu inventury – viz volba Kontrolovat existenci skladových dokladů ve stavu "V přípravě" při zahájení inventury.
- Vyřízeno – doklady byly provedeny a jsou pro inventuru směrodatné.
- Storno – doklad neobsahuje řádky a je ignorován.

V průvodci vytvořením hlavního inventárního protokolu lze zatrhnout volbu Kontrolovat existenci skladových dokladů ve stavu "V přípravě" při zahájení inventury. Při zatržení této volby (ve výchozím stavu je zatržená) se inventura chová následovně:
- Po zadání hlavičky hlavního inventárního protokolu proběhne ověření, zda na vybraném skladu neexistují skladové doklady ve stavu V přípravě. Pokud ano, uživatel je na tuto skutečnost upozorněn, ale může pokračovat k výběru řádků hlavního inventárního protokolu.
- Na nepolohovaném skladu jsou po výběru skladových karet a dokončení průvodce vyloučeny ze seznamu přidávaných skladových karet ty, ke kterým existují skladové pohyby v procesním stavu V přípravě. Uživatel je o vyloučených skladových kartách informován.
- Při zahájení hlavního inventárního protokolu probíhá kontrola na všechny řádky protokolu. Pokud je nalezen řádek obsahující skladovou kartu, ke které existuje skladový pohyb ve stavu V přípravě, zahájení hlavního inventárního protokolu neproběhne.
- Skladová karta, ke které existuje skladový pohyb ve stavu V přípravě, nebude do hlavního inventárního protokolu přidána ani po zahájení hlavního inventárního protokolu, pokud byl zahájen se zapnutou kontrolou na existenci skladových pohybů ve stavu V přípravě.
- U polohovaného skladu se po výběru skladových pozic chování nezměnilo a do hlavního inventárního protokolu jsou přidány všechny vybrané skladové pozice (pokud tomu nebrání jiná skutečnost, například že se pozice nachází na jiném již zahájeném hlavním inventárním protokolu).
Zahájení hlavního inventárního protokolu na polohovaném skladu je možné i v případě, je do hlavního inventárního protokolu zařazená skladová pozice obsahující skladovou kartu, která se vyskytuje na skladovém dokladu ve stavu V přípravě.
Níže uvedené změny souvisejí s tím, že pro inventuru jsou směrodatné jen doklady ve stavu Vyřízeno:
- Pokud není procesní stav skladového dokladu Vyřízeno, nově lze na dokladu přidávat, mazat či měnit řádky s dílčí skladovou kartou, která je v inventuře. Změnit lze i datum takového dokladu.
- Pokud je řádek skladového dokladu v blokační inventuře nebo v neblokační inventuře před rozhodným datem inventury, není možné měnit procesní stav skladového dokladu do či ze stavu Vyřízeno.
- Rovněž zástupné inventární lístky se tiskne pouze pro doklady ve stavu Vyřízeno - podrobněji viz Které řádky vyžadují tisk zástupného inv. lístku.
Podívejte se na rychlý postup, jak na inventuru skladu.